324 SAAT ÇALIŞIP 1603 TL KAZANIYORUM

Öncelikle selamlar yazıya hoş geldiniz. Bilgim, tecrübem yettikçe değinmek istediğim bir konu var. Başlıkta gördüğünüz fiyat temsilidir

Herkesin bahsettiği bir gelir adaletsizliği var kimisi 12 saat çalışıyor 1603 tl alıyor kimisi 10 saat çalışıyor 5000 tl alıyor. Yani x saat çalışıp y miktarda kazanıyor peki neden ? Bu adaletsizlik mi ?

 

Ben bunun adaletsizlik olduğunu düşünmüyorum aslında olayın kısa özeti “Maaş İş yerinde geçirdiğiniz vakit ile  değil,verdiğiniz kararların değeri ile belirlenir.” Meslekleri tamamen varsayım yaparak bir örnek veriyorum.

Bir ofis içerisinde bir çaycı düşünelim 12 saat mesaisi var sabah erkenden ofise geliyor çayı demlenmesi için hazırlıyor çay demleniyor ofisteki insanlara çay dağıtıyor ve bunu her saat başı yapıyor ve günde 12 saat çalışıyor

 

Aynı ofiste bir yönetici işe geliyor herkese günlük yapması gereken işleri açıklıyor toplantılarına giriyor ve 6 saat sonra çıkıyor ve çaycıdan 3-4  kat para kazanıyor.

Burada adaletsizlik var mı ? Bence yok çünkü burada mesaiyi ve kazancı belirleyen faktör sizin yerinize o pozisyonda çalışabilecek kişi sayısı. Bir örnekle açıklayayım

İstanbul’da bulunan bir iş yeri Erkek çalışan arıyor sayıları varsayımlar üzerine oluşturuyorum 500 bin işe alabileceği erkek mevcut
marka diyor ki işe alacağım kişi İngilizce bilsin kişi sayısı 250 bine düşüyor üniversite mezunu olsun diyor 100 bine düştü x-y-z programlarını bilsin sayı 10 bine düştü. x yıl tecrübesi olsun dediğinde sayı bin kişi kaldı.

 

Yani sizin yerinize çalıştırılabilecek 1000 tane kişi var bu sayı ne kadar az ise iş veren gözünde o kadar değerli oluyorsunuz, Kazanç seviyeniz buna göre belirleniyor.

Ben bu sistem üzerinde aslında bir adaletsizlik görmüyorum çünkü kişilerin kendilerini geliştirmesi ile alakalı bir durum.

Buraya kadar okuyan herkese çok teşekkürler çok acımasız gelebilir ama “birilerin çok kazanması için birilerinin az kazanması gerekmekte”

 

 

 

 

This article has 1 comments

  1. Yiğit Özcan Reply

    Yerinde yatarak 20.000 TL kazananları da biliyoruz üstelik yaptıkları iş ya uyumak ya da uyutmak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir