ÜNİVERSİTE OKUMANIN ZARARLARI

Merhaba yazıma hoş geldiniz başlıkta da görüldüğü gibi bugün üniversite okumanın zararları hakkında bir yazı yazacağım.

 

Üniversiteyi kimler okumalı diye başlamak istiyorum. Burada bölümlerin belli bir önemi doktor hukuk mühendislik gibi bölümlerde kesinlikle üniversite şart bu konuda hiç bir lafım yok zaten kimseninde olmasın ama benim gibi iletişim fakültesinde okuyan kişiler için konuşacak olursak bizlerin üniversite okumaması gerekmekte, Peki neden ? Çünkü okulların çoğunda malsef teorik bilgiler üzerinde duruluyor okulda öğrendiğiniz bilgiler ile iş hayatına girdiğinizde sudan çıkmış balık gibi neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz. Okulda size söylenen çoğu şey gerçek hayatta iş görmüyor çünkü ülkemizde akademisyenlerin çoğu olduğu yerde saymayı daha var  olan bilgileri üzerinde daha yoğunlaşma taraftarılar.Mesela kendi okuduğum okuldan örnek verecek olursam Üsküdar üniversitesi alanında güzel akademisyenlere sahip ama yarısı hatta belki biraz fazlası bir konuda adapte olmuşlar ve bu genelde gazetecilik üzerine Peki her geçen gün satışları düşen gazeteler bile dijitale ayak uydurmaya çalışıyorken neden gazetecilik üzerine yoğunlaşıyorlar çünkü onların zamanında önemli bir etkendi gazeteler dijitalin gücünü farkındalar ama şunu kabul etmiyorlar eskidi ve dijitali öğrenmem lazım demiyorlar dijital hakkında bilgi sahibi hepsi ama yeterli bilgileri yok ondan dolayı bildikleri en iyi şeyi yapıyorlar ve gazeteci yetiştirmeye çalışıyorlar.  Sonra Mezun olanlar bir şoka uğradığında Polislik ve Öğretmenlik gibi alanlara yöneliyor ayrıca mezun olduğu gün iş bulup 5 bin tl maaş almayı düşünenler hayalleriniz yıkılmasın diye mezun olmamanızı tavsiye ederim.

 

Üniversitenin hiç mi faydası yok ? 

Tabii  var olmaz olur mu ? Networking için birebir yerdir Üniversiteler yeni insanlar ile tanışabilir üniversiteli olmanın ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Ama bu şekil kullanan kişi sayısı çok az genel istek şu yönde dersler bitsin mezun olayım kendi işimi kuracağım yada hemen ajansa başlayacağım olmuyor referansın tecrüben yoksa kimse seni umursamıyor. Peki yeni mezunum tecrübe nasıl kazanacağım öyle şey mi olur diyenler hayatın acı ama gerçekleri bunlar Üniversite okurken bir yerde çalışmak zorundasınız ve bunu genelde 5 kr almadan yapmak zorundasınız çünkü tecrübe sahibi olmanız gerekmekte ben lise zamanımda ilk dijital sektörde işe girdiğimde aylık 50tlye iş yapıyordum ve bu kazancım her geçen gün arttı. Kendimizi geliştirmek zorundayız Çünkü rakipleriniz kendini geliştiriyor. Ben kendimi geliştirmek için bir çok şeyden vazgeçmiş biriyim mesela okula sınavlar harici gitmiyorum, Geri kalan vakitlerim ofiste geçiyor çalışıyorum orada boş kalan vakitlerimde blog yazıyorum, Halen kendimi geliştirmem gerekiyor çok geride olmasam’da gerideyim daha fazla çalışmam gerekiyor bunu bildiğim için Youtube kanalımı açıyorum yeni bilgiler öğreneceğim orada sizler ile paylaşacağım. Podcastler dinliyorum, Videolar izliyorum.

 

Üniversite zaman kaybı.

Üniversiteyi doğru şekilde kullanmazsanız zaman kaybı olay tamamen kendinizi geliştirmekte günde 6 saat ders görüp eve gidip oturuyorsanız yada çıkışta cafe’de vakit öldürüyorsanız. Maalesef geri kalacaksınız Hayat yarışında geriye düştüğünde toplamak gerçekten zor.

 

 

 

Ne yapmak lazım ?

Gerçekten çok çalışmak lazım ne konuda uzmanlaşmak istiyorsak ona karar verip o konu üzerinde her şeyi bilene kadar durmadan çalışmak lazım ve hiç bir zaman her şeyi bilemeyeceğimizi bilmek gerekiyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir